Ushbu maqolada:
Davr oxirini yopish nima?
REGOS xizmatida davr oxirini yopish - bu tanlangan davr uchun barcha maxsulotlarning harakati, ma'lumotlarini va moliyaviy operatsiyalarni qayd etish orqali hisobot davrini yakunlaydigan va o'rtacha qiymatni hisoblab chiqadigan maxsus vosita. Davr oxirini yopish joylashtirishning to'g'ri ekanligini ta'minlashga yordam beradi va tizimda qayd etilgan maxsulotlar yoki xizmatlar bilan keyingi operatsiyalarda xatoliklarning oldini oladi.
Davr tugashini yopish hujjatini yaratish uchun nima kerak?
REGOS xizmatida davr oxiri yopilish hujjatini yaratish uchun siz bir necha amallarni bajarishingiz kerak:
1. Davr yopilishi bo'limiga o'ting va "Yaratis" tugmasini bosing yangi davr tugashi hujjatini yarating.
2. Davr oxiri yopilish hujjatini yaratishda ikkita asosiy parametrni ko'rsatish kerak:
- Korxona - davrni tugatish hujjati yaratilgan korxonaning nomi.
- Sana - Hisobot davrining yakuniy nuqtasi bo'lgan davr oxiri yopilish yozuvi amalga oshirilgan sana.
Variantlarni tanlagandan so'ng, Keyingi-ni bosing.
3. Keyingi bosqichda quyidagilar tekshiriladi:
- Belgilangan sanadan oldin yoki undan keyingi davrni yopish uchun hujjatlarning mavjudligi;
- Kassalarda smenani yopish va nazorat-kassa serverlarini sinxronlash;
- Barcha operatsiyalarni sinxronlash va jamlash
Davrni yakunlash uchun barcha kassalarda smenalar yopilishi, barcha operatsiyalar sinxronlashtirilishi va umumlashtirilishi kerak.
Agar tekshirish muvaffaqiyatli bo'lsa, dastur sizga yopish jarayonini davom ettirishga imkon beradi. Agar tekshiruv qoniqarli bo'lmasa, qaysi kassalarda yopilmagan smenalar bo'lganligi va qaysi kassa serverlari sinxronlashtirilmaganligi haqida ma'lumot olishingiz mumkin. Buning uchun "Batafsil" tugmasini bosish kifoya.
4. Davr tugashi muddatini tanlasangiz, tizim avtomatik ravishda operatsiyani yakunlash uchun keyingi kunning sanasini o'rnatadi.
Davr yopilishi hujjat holati
Davr oxiridagi har bir hujjat jarayonning joriy holatini kuzatish imkonini beruvchi ma'lum bir holatga ega. REGOS xizmati quyidagi holatlarni taqdim etadi:
1. Yopilishini kutish
Ushbu holat yopish jarayoni hali boshlanmaganligini va tizim operatsiyani boshlash uchun belgilangan sanani kutayotganini anglatadi. Shu nuqtada, davr hali yopilmagan va barcha mahsulot operatsiyalari davom etmoqda.
2. Sinxronlashni kutmoqda
Ushbu holatda yopilish jarayonini yakunlab bo'lmaydi, chunki barcha kassa serverlari belgilangan davr uchun ma'lumotlarni sinxronlashtirmagan. Bunday holda, nazorat-kassa tizimi serverlari oxirgi sinxronizlangan sana davr yopilgan sanadan kamroq bo'ladi. Bunday vaziyatda ma'lumotlarni sinxronlash yakunlanishini kutishingiz kerak.
3. Ishlanmoqda
Agar hujjat "Ishlanmoqa" holatida bo'lsa, demak tizim davr tugashi uchun ma'lumotlarni faol ravishda hisoblash va qayta ishlashni anglatadi. Bu vaqtda narx hisoblanadi va davr uchun barcha ma'lumotlar tekshiriladi.
4. Yopiq
Bu holat davr oxiri muvaffaqiyatli yakunlanganligini bildiradi. Hujjat muvaffaqiyatli ishlandi, barcha hisob-kitoblar amalga oshirildi va ushbu davr mobaynida maxsulot bilan bog'liq barcha operatsiyalar yakunlandi.
5. Bekor qilindi
"Bekor qilindi" holati, yopish jarayoni bekor qilinganligini anglatadi.
Yopiq davr bo'yicha bitimlar
Davr tugagandan so'ng, maxsulotni harakatlantirish bo'yicha har qanday operatsiyalar endi mumkin emas. Bu ushbu davr uchun ma'lumotlar o'zgarmasligini va barcha hisobotlar to'g'ri bo'lishini ta'minlaydi.
Shuni ham ta'kidlash kerakki, yopiq davr uchun hisobotlar moliyaviy va inventarizatsiya hisobotlarining aniqligiga ta'sir qilishi mumkin bo'lgan mahsulot harakatining narxini hisoblamaydi.
Yopilgan hujjatni bekor qilish imkoniyati
Agar biron bir sababga ko'ra davrni yopish jarayonini rad etishingiz kerak bo'lsa, bekor qilish funktsiyasidan foydalanishingiz mumkin. Bu hujjatning kontekst menyusi orqali amalga oshiriladi, bu sizga oldingi sozlamalarga tez va oson qaytish imkonini beradi.
Xulosa
REGOS xizmatidagi davr oxiridagi yopilish hujjati hisob kitob va hisobotning aniqligini ta'minlash uchun muhim elementdir. Hujjat holatlarini va davr oxirini yopish jarayonini tushunish buxgalteriya mutaxassislariga ma'lumotlarni samarali boshqarishga va xarajatlarni hisoblash va maxsulotlarning harakatida xatolar xavfini kamaytirishga yordam beradi.